Srí Lanka - ostrov Mannar 
Splňte si svůj sen a probuďte se  
ve vlastním bungalovu na pláži 
 
Drobná investice Střední investice Větší investice Mannar Island

Mannar Island


   Přístup na ostrov je po silnici, nebo železnici prostřednictvím náspu a mostů. Ostrov nabízí zatím téměř nedotčenou přírodu a nádherné, teplé moře, které je zde polovinu roku (listopad – až polovina dubna) naprosto klidné s minimálními vlnami a nádherným koupáním. Ještě před dvaceti lety odtud vyplouvaly trajekty se zbožím do Indie. V současné době se již pracuje na obnovení lodní dopravy mezi Srí Lankou a Indií.

   Ostrov též byl dlouho proslulý svými nalezišti perel, které se tu lovily od středověku až do koloniálních dob. Ještě v roce 1905, na pět tisíc potápěčů vyneslo za jedinou sezónu 80 milionů ústřic. Zdejší prostředí inspirovalo Bizeta k napsání opery Lovci perel. Je to jediná opera, jejíž dějiště je umístěno právě na SL. Často sem zavítali arabští kupci, kteří na ostrov přivezli osly a vysázeli tu baobaby, které jsou dalším charakteristickým rysem ostrova.

  Mannar za občanské války utrpěl velké škody, protože vzhledem ke své poloze se stal strategickým místem Tamilských tygrů a lidé tudy prchali do bezpečí. V tomto období odtud byla vyhnána i velká část muslimské populace, která byla dědictvím mnohaletého arabského obchodu. V současné době tvoří 40% procent obyvatel ostrova křesťané.

   Hlavním sídlem ostrova je město Mannar na jeho východním konci. Největší pamětihodností je impozantní holandská pevnost. Kousek za městem, směrem na jih roste proslulý baobab, který má po obvodu 19m a byl zde vysazen v roce 1477. Na západním konci ostrova stojí malé městečko Talaimannar, kde byl onen trajektový přístav. Ještě dále na západ se v moři nalézá šňůra písečných ostrůvků, tvořící tkzv. Adamův most , jež dosahuje až do 40 km vzdálené Indie. Rozsáhlé mělčiny jsou někde pouhých pár centimetrů pod hladinou a podle chrámových kronik z indického Rameshvaramu se zalily vodou až kolem roku 1480. Mannar je zajímavý také krásnými, lehce dostupnými písčitými plážemi, které jsou plné nádherných mušlí. Ještě zde není téměř žádný turistický ruch, protože tu chybí kvalitní ubytovací zařízení.

  Ostrov zatím není moc znám, jelikož zde byla 30 let válka a i dnes je stále problém sehnat odpovídající služby pro turisty.

 9/3 Mahahena Kanda, Naotunna, Kottegoda, Matara, Sri Lanka. Tel.:+ 94_773_909_773   E-mail: tours@lankapro.com